16. marca – Uzavretie škôl
16. marca – Vyhlásenie núdzového
stavu na území SR
24. marca – Povinnosť nosiť rúško všade mimo bydliska
2. septembra – bežný začiatok školskej dochádzky so sprísnenými hygienickými pravidlami (rúška v interiéri)
6. mája – 2. a 3. fáza uvoľnovania opatrení
Rok 2020
22. apríla – 1. fáza uvoľnovania opatrení
1. októbra – Vyhlásenie 2. núdzového stavu na území SR
15. októbra – Uzavretie fitness centier, bazénov, kultúrnych a umeleckých inštitúcií
15. októbra – Povinnosť nosiť rúško v interiéri aj v exteriéri
24. októbra – Počet nakazených za deň prekonal 3 000 osôb
24. októbra – Zákaz vychádzania na celom území SR
30. októbra - 1. novembra –celoplošné testovanie obyvateľov SR
Rúška: tohtoročná novinka, ktorá sa stala nevyhnutnou súčastou života na Slovensku
Pred začiatkom koronavírusovej pandémie na Slovensku sa rúška z pohľadu bežného človeka nepredávali vôbec. Situácia sa však zmenila v marci tohto roku a vďaka vládnym nariadeniam sa rúška stali bežnou a nutnou súčasťou každej domácnosti. Vývoj množstva objednávok od začiatku letných prázdnin až doteraz prinášame v grafe nižšie.
Najväčšie zníženie(1) sme zaznamenali v období leta, kedy došlo k zmierneniu opatrení a zmiernila sa aj povinnosť nosiť rúško na verejnosti. Naopak, v momente, kedy sa začal počet pozitívne nakazených obyvateľov SR zvyšovať a opätovne sa rokovalo o epidemiologických opatreniach, predaj rúšok sa začal rapídne zvyšovať.
(1)
(2)
(4)
(3)
Index objednávok rúšiek z e-shopov na GLAMI.sk
Najvyšší nárast(2) oproti predchádzajúcemu týždnu (+325 %) sme zaznamenali v období augusta, kedy sa situácia zhoršila a začali pribúdať reštrikcie (uzavretie hraníc/povinné testy) smerom do Českej republiky. Nárastom +163 % nadviazala situácia v septembri(3), počas ktorého sa rýchlo zvyšoval počet chorých a boli prijaté nové opatrenia. A posledný veľký nárast(4) vidíme začiatkom októbra (+65 %), kedy bola situácia najhoršia a došlo k vyhláseniu núdzového stavu. V nasledujúcom období očakávame, že záujem o rúška bude ďalej stabilne rásť.
Záujem o oblečenie "na doma" opäť rastie, predovšetkým o spodnú bielizeň a pyžamá
V týždni od 12. októbra – kedy došlo k sprísneniu niektorých opatrení – sme zaznamenali výrazný nárast v porovnaní s predchádzajúcim týždňom takmer vo všetkých kategóriách:
-
nočná bielizeň (+68 %),
-
šály a šatky (+51 %),
-
mikiny (+39 %),
-
deti a bábätká (+39 %),
-
svetre (+17 %),
-
teplákové súpravy (+11 %)
V ďalšom týždni (od 19. 10.) – v priebehu ktorého bol oznámený zákaz vychádzania, vidíme, že ľudia mali iné starosti ako nakupovanie, čo viedlo k evidentnému poklesu vo všetkých kategóriách, okrem teplákových súprav (+4 %). Celkovo ale môžeme vidieť, že v momente opadnutia prvého šoku, ľudia začali v nasledujúcom týždni (od 26.10.) opäť viac nakupovať - najmä nočnú bielizeň (pyžamá) (+63 %) a spodnú bielizeň (+33 %).
Slováci nakupujú aj počas pandémie. Veria, že zimné oblečenie ešte tento rok využijú
Rovnako ako u tzv. karanténnych kategórií sme v týždni od 12. októbra zaznamenali nárast v rôznych kategóriách. Najväčšie nárasty prebehli v sezónnych kategóriách ako čižmy a členkové čižmy (+50 %), bundy a kabáty (+36 %), ale záujem vzrástol aj o tenisky (+5 %) a kabelky a tašky (+4 %). Tento nárast sa však hneď v nasledujúcom týždni s vyhlásením zákazu vychádzania obrátil na pomerne zjavný prepad, čo určite súvisí s obmedzením pohybu vonku a tým pádom aj nepotrebnosťou nového sezónneho oblečenia.
Prieskum medzi módnymi e-shopmi
Rovnako ako sme situáciu a jej dopady sledovali na jar – kedy koronavírusová pandémia začala – pozorne ju sledujeme aj teraz. Prinášame report dát zložený zo vzorky 30 slovenských e-shopov. Zisťovali sme, ako sa e-shopy na Slovensku pripravovali na druhú vlnu pandémie Covid-19, čo sa pre nich od minulého roku zmenilo, či a ako ich kríza zatiaľ poznačila a čo ich/nás vo svete módnej e-commerce v budúcnosti čaká. Dáta sme zbierali v termíne 2.–28. 10. 2020.
Prieskum medzi módnymi e-shopmi
Rovnako ako sme situáciu a jej dopady sledovali na jar – kedy koronavírusová pandémia začala – pozorne ju sledujeme aj teraz. Prinášame report z dát zložených zo vzorky 30 slovenských e-shopov. Zisťovali sme, ako sa e-shopy na Slovensku pripravovali na druhú vlnu pandémie koronavírusu, čo sa pro nich od minulého roku zmenilo, ako a či ich kríza už poznamenala a čo ich/nás vo svete módnej e-commerce v budúcnosti čaká. Dáta sme zbierali v termíne 2.–28. 10. 2020.
#01
Zmeny v návštevnosti a tržbách
Omni-channel obchodníci zaznamenali pokles tržieb v kamenných obchodoch už pred vyhlásením 2. núdzového stavu v októbri
Takmer 70 % podnikateľov zaznamenalo zníženie predajov offline. Niektoré z týchto firiem časť tohtoročnej straty v offline nákupoch dorovnávajú vďaka zvýšenému predaju online - až 57 % obchodov zaznamenalo zvýšenie predajov online. Zároveň až 43 % tvrdí, že došlo k zníženiu aj v oblasti online predajov.
Aký vysoký bol pokles návštev?
(v kamenných obchodoch)
V porovnaní s minulým rokom?
(omni-channel)
Na 43 % obchodníkov s kamennými obchodmi bude mať 2. vlna veľmi ťažký vplyv, zatiaľ čo rovnaký počet online e-shopov sa zhodlo, že pandémia ich biznis nijak nezmenila
Pre niektorých z omni-channel obchodníkov bude výsledok neutrálny, pretože im síce 2. vlna pomôže online, ale uškodí kamenným predajniam. Celkovo medzi e-shopmi prevažuje neutrálny až negatívny postoj smerom k vplyvu koronavírusovej pandémie na ich celoročné výsledky a tržby.
O: Podľa vášho názoru, aký bude mať dopad druhá vlna COVID-19 a obmedzenie pohybu osôb v SR?
#02
86% obchodov presúva svoje budgety online
E-shopy sa tak rozhodli, aby sa vedeli rýchlo prispôsobiť aktuálnej situácii. Zároveň až 63 % obchodníkov zatiaľ neurobilo žiadne zmeny v oblasti sezónnosti a pokračujú s jesennou a zimnou kolekciou. 21 % z opýtaných už sezónnosť striktne nedodržiava a 5 % z nich konkrétne sezóny nikdy stanovené nemalo.
O: Ako sa tento rok vaše podnikanie zmenilo, čo sa týka sezónnosti (zásoby, sortiment, nové kolekcie)?
O: Plánujete upraviť rozdelenie rozpočtov, ktoré chcete investovať do online a offline v priebehu nasledujúcej jesennej/zimnej sezóny 2020 (v porovnaní s rovnakým obdobím v roku 2019)?
#03
Viac ako polovica e-shopov urobila určité kroky, aby sa pripravila na 2. vlnu koronavírusovej pandémie
Naopak 1/5 obchodov žiadne zmeny nerobí a ani ich do budúcnosti neplánuje.
O: Robíte nejaké kroky na prípravu vášho biznisu na ďalšiu vlnu koronavírusu?
a) kroky, ktoré už e-shopy podnikli
25 %
Znížili sme náklady na zamestnancov / prepúštali sme.
17 %
Obmedzili sme reklamu, ktorá nevytvára okamžitú ROI.
67 %
Zvyšujeme našu prítomnosť na sociálnych sieťach a snažíme sa z nich vybudovať predajné kanály.
33 %
Poriadne sme sa zásobili pred sezónou.
17 %
Predstavili sme novú produktovú radu (napríklad rúška).
17 %
Snažíme sa získať čo najviac hotovostných rezerv.
33 %
Reorganizovali sme dodávateľské reťazce / pridali lokálne.
33 %
Zaviedli sme bezpečnostné opatrenia v skladoch.
33 %
Zmenili sme nákupnú stratégiu (napr. nakupujeme len základné alebo menšie kolekcie, menej trendov, viac testovania a výskumu).
17%
Presmerovali sme stratégiu/rozpočty z offline do online (napr. uzavretie kamenného obchodu, vylepšenie e-shopu atď.).
8%
Vytvárame podnikateľské plány s ohľadom na menšie marže.
17–33 % e-shopov mení bezpečnostné opatrenia v skladoch, reorganizujú dodávateľské reťazce, presúvajú sa z offline do online, znižujú náklady na svojich zamestnancov, snažia sa urobiť čo najväčšie peňažné rezervy aj vďaka obmedzeniu reklamy, ktorá negeneruje okamžitú návratnosť investícií.
Až 67 % e-shopov vníma situáciu ako príležitosť na zmenu a venujú sa zvýšeniu svojej viditeľnosti na sociálnych sieťach.
b) vs kroky, ktoré sa e-shopy chystajú podniknúť
Sociálne siete
Poriadne zásoby
Zmena dod. reťazcov
Iná nákupná stratégia
Prepúšťanie ľudí
Obmedzenie reklamy
Nové produkty
Offline --> Online
Peňažné rezervy
Reklamy, ktoré neprinášajú
okamžitú ROI
Presun rozpočtu z
offline do online
67 %
33 %
33 %
0 %
17 %
25 %
17 %
8 %
8 %
17 %
33 %
Bezpečnosť v sklade
33 %
0 %
17 %
25 %
33 %
33 %
Nové podnikateľské plány
17 %
17 %
17 %
Zníženie nákladov na zamestnancov alebo prepúšťanie
17 %
17 %
20 % e-shopov zatiaľ žiadne kroky neurobilo, ale chystajú sa. 1/3 z nich si pripraví poriadne skladové zásoby a bude pracovať na zlepšení viditeľnosti na sociálnych sieťach. 25 % si plánuje vytvoriť čo najviac peňazných rezerv na prípadné horšie časy.
17 % oslovených e-shopov má v pláne predstaviť novú kolekciu produktov, presun rozpočtu z offline do online a pripravujú aj zavedenie / zlepšenie bezpečnostných opatrení v skladoch, aby ochránili svojich zamestnancov.
Žiaden z opýtaných e-shopov neplánuje znižovanie nákladov na zamestnancov alebo prepúšťanie.
#04
Aktuálna sezóna Q4: plány a stratégie
a) Takmer polovica e-shopov plánuje ponúkať viac zliav
Obchody chcú získať viac objednávok aj za cenu toho, že budú mať viac zliav než zvyčajne. Iba 1/5 opýtaných chce urobiť presný opak - ponúkať menej zliav, aby zostala zachovaná dobrá marža.
O: Akú stratégiu si plánujete nastaviť v nasledujúcej sezóne (pred Vianocami) čo sa cenotvorby týka?
b) Obchodníci budú tentok rok investovať hlavne do online reklamy, offline volí len 5 % z nich
Online (95 %)
Offline (5 %)
Otázka s možnosťou výberu viacerých možností
Otázka s možnosťou výberu viacerých možností
#05
Trendy, ktoré ovplyvnia módny priemysel
60 %
50 %
25 %
25 %
25 %
20 %
5 %
Viac ako polovica podnikovateľov vidí budúcnosť slovenskej módnej e-commerce v udržateľnosti a 50 % z nich aj v premene sociálnych sietí na hlavný marketingový kanál na predaj módy (TikTok, Instagram). 1/4 si myslí, že z obchodov zmiznú sezónne kolekcie, zvýši sa záujem o second hand oblečenie a presadia sa nové marketingové kanály ako sú napr. videohry. 20 % verí, že sa rozvinie trend nakupovania virtuálneho oblečenia, ktorý ide ruka v ruke so zvýšeným využívaním sociálnych sietí.
Iba minimum z nich si myslí, že budúcnosť je v obchodoch bez zamerania na pohlavie.
O reporte
Prvá časť reportu – o zmenách v kategóriách – je založená na interných dátach GLAMI.sk, ktoré sme sledovali v období septembra až októbra 2020.
Druhá časť reportu – o zmenách v obchodoch – pochádza z dotazníkového prieskumu, ktorého sa zúčastnilo 30 e-shopov s módou a ich majitelia popisovali zmeny (online a/alebo v kamenných predajniach), ktoré tento rok prebehli kvôli pandémii koronavírusu.
Tieto dáta sme zbierali v termíne 2.–28. 10. 2020.